Genel

Yüzüklerin Efendisi

Yüzüklerin efendisi konusu ile anlatılışı ile kişileri peşinden sürükleyen kitaplar dizisidir. Hatta öyle ki konunun anlatılanların bu kadar özel olması beyazperdeye de yansımış ve bu öykü beyazperde üzerinden de pek çok kişiye ulaşarak, kişileri etkilemiştir. J. R. R. Tolkien tarafından üçleme olarak yazılan Yüzüklerin Efendisi fantastik türdeki romanlar arasında ön plana çıkabilmeyi başarmış, dünya tarafından oldukça sevilen kitaplardan oluşur. Serinin üç kitabı karşımıza Yüzük Kardeşliği, İki Kule, Kralın Dönüşü sıralaması ile çıkmaktadır. Serinin her kitabı bir diğerinin devamı niteliğindedir.

Bu üçlemeden önce yazarın yazdığı hobbit adlı eser öykünün başlangıç eseridir. Hobbit kitabında olaylar gelişmeye başlamaktadır. Yüzüğün varlığı ve el değiştirmesi, olayların kahramanları asıl olarak bu kitap üzerinden okuyucuya sunulmaktadır. Anlatılan hikâye tamamen hayal gücünün ürettiği bir eserdir. Ve edebiyat tarihinde yerini çoktan alan bir fantastik esere dönüşmüştür.  Gerek konusunun orijinal olması gerek anlatım dili ve karakterlerin oluşturulması oldukça başarılıdır.

Yüzüklerin Efendisi Kitap Özeti

Olaylar, karakterler orta Avrupa mitolojisinden esinlenerek kurgulanmıştır. Bu nedenle oldukça değişik tür ve şekilde karakterleri Yüzüklerin Efendisinde görmek mümkündür. Her karakter öyküye ayrı bir anlam ve özellik kazandırmış durumdadır. Hikâyede tek yüzüğün diğer güç yüzüklerine hükmetmesi ve bu şekilde başlayan olaylar bütünü anlatılmaktadır. Fantastik dünyanın büyülü atmosferini en iyi şekilde yansıtan olaylar, kişiyi sürükleyecek niteliktedir. Bu nedenle de dünya tarafından oldukça sevilen bir seri olarak karşımıza çıkmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı