Genel

On Küçük Zenci

Agatha Christie roman dünyasının bilinen yazarlarındandır. On Küçük Zenci adlı eserde bu yazar tarafından ortaya konmuş bir romandır. Ancak yazar daha sonra kitabın ismini değiştirme gereği duyarak, kitabın ismini On Küçük Kızılderili olarak değiştirmiştir.

Kitapta geçmiş yaşantılarında ölümlere sebebiyet veren on kişinin öyküsü anlatılmaktadır. Bu on kişi sebebiyet verdikleri bu ölümleri herkesten saklamaktadır. Ancak belirli bir zaman sonra bu on kişi bir mektup alırlar. Bu mektupta bir adaya davet edildikleri ve bir malikânede ağırlanacakları belirtilmektedir. Bu mektup üzerine on kişi tatil yapacaklarını düşünerek belirtilen adaya giderler. Ancak adada davet eden kişi yerine bir evli çift onları beklemektedir.

On Küçük Zenci Kitap Özeti

Evli çift de bu daveti veren kişiyi görmediklerini söylerler. Adada vakit geçiren on kişi bir süre sonra plaktan yayılan ses ile irkilir. Plakta ki ses onları ölüme sebebiyet vermekten dolayı suçlamaktadır. Elbette ki bu on kişi bu durumdan oldukça rahatsız olurlar ve sırlarının bu şekilde bilmedikleri biri tarafından açığa çıkarılmasından dolayı paniklerler. Ve adayı terk etmek isterler. Ancak bunu başaramazlar. Çünkü adadan herhangi bir çıkış yolu kalmamıştır. Bunun üzerine de bulundukları malikâne içerisinde ölümler başlar. Ancak bu ölümleri kimin gerçekleştirdiği belli değildir. Sadece masanın üzerinde on tane küçük heykel bulunmaktadır. Ve bu heykeller kişilerin ölümü ile birlikte yok olmaktadır. O an anlaşılır ki bu heykeller aslında bu on kişiyi temsil eden heykellerdir. Romanda olaylar bu şekilde başlayarak gelişir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı