Genel

Küçük Prens

Antoine de Saint-Exupéry tarafından 1943’de yazılan Küçük Prens adlı kitap, her ne kadar çocuk kitabı olarak geçse de aslında bir çocuk kitabından çok daha fazlasıdır. Kitapta, yetişkinlerin dünyasına ve düşüncelerine yapıcı eleştiriler bulunmaktadır. Ve bu bir çocuğun gözünden yapılmaktadır.

Kitapta yer alan ve küçük prens adı ile geçen başkahraman, yaşamın çelişkilerine, insanların önyargılarına oldukça ilginç bir dille göndermelerde bulunmaktadır. Bu nedenle de her ne kadar bir çocuk kitabı olarak geçse de aslında yetişkinler tarafından da severek okunan kitaplar arasındadır. Aynı zamanda kitapta yer alan çizimlerde oldukça kalitelidir. Ve adından hala söz ettirmektedir. Küçük prens günümüzün kült kitapları arasında yer almakta ve çocuk yetişkin fark etmeksizin herkesin defalarca okuduğu kitaplardan biri olmaya devam etmektedir.

Küçük Prens Kitap Özeti

Küçük prens gerek çizimleri ile gerek anlatım diliyle ve elbette ki konusunun özgünlüğü ile edebiyat dünyasında yer edinen eserlerden biridir. Ve günümüzde hala popülerliğini koruyan eserlerden biri olarak da karşımıza çıkmaktadır. Küçük prens insanlar arasında artık bir fenomen olmuştur. Kitapta farklı bakış açılarının önemi, önyargının verdiği düşünceler ve sonuçları gibi pek çok konuya oldukça esprili ve basit bir dille yaklaşılmış ve gerekli yerlerde eleştirilerde bulunulmuştur.  Yapılan eleştirinin bu kadar yapıcı olması da kitabı benzerlerinden ayıran bir diğer unsurdur. Edebiyatın bu önemli eseri, kült olarak tarihe geçmiş durumdadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı