Genel

Kredi Kartı Nasıl Kapatılır?

Hemen hemen herkesin cebinde bir kredi kartı vardır. Peki, bu kredi kartları nedir, ne işe yarar düşündünüz mü? Kredi kartı adı üstünde bankalar tarafından belli bir miktardaki krediyi bir kartta toplayıp, kullanıcının isteğine bağlı kullandığı ve her ay belli bir miktarını ödeyip aynı miktarda kullanmaya devam ettiği bir sistemdir. Kredi kartı kullananların kullandıkları zaman boyunca asla bankaya borçları bitmez. Genelde dar gelirli aileler için kredi kartı rahatlık gibi de gözükse aslında bir tuzaktır. Şöyle düşünün kartınızda 3.000 lira kredi limiti var.

Kredi Kartı Nedir?

Ve evinize lüks olan bir şey alacaksınız. Cebinizde de paranız yok, hesaplarınızı yapıyorsunuz ve paranızın tamamen ihtiyaçlarınızı karşılayacağı bir ay geçireceksiniz. Ayrıca alacak lüks bir şeye para ayıramazsınız. Birden aklınıza o 3.000 lik kartınız geliyor. Aaa birde bakıyorsunuz taksit imkânı da var ve siz dayanamayıp ihtiyacınız olmayan lüks eşyayı alıyorsunuz. Sonra o eşyayı aldığınız mağazadan çıkıyorsunuz ve hemen yan tarafındaki mağazada satılan ürün dikkatiniz çekiyor. Aman Allah’ ım buna da mı taksit yapıyorlarmış hiç kaçırmadan alıyorsunuz. Bu mağazadan da çıkıyorsunuz. Birkaç mağazada daha kredi kartınızı kullanıyorsunuz. Sonuçta kredi kartınızda limit var dimi? İlerisini düşünmeden alış verişi tamamlıyorsunuz. Aradan bir müddet zaman geçiyor ve kredi kartı estireniz elinize eliyor. Bu da ne diye şaşırıyorsunuz. Ben küçük küçük taksitli eşyalar aldım diyorsunuz kendi kendinize. Kara kara düşünmeye başlarken bir banka arıyor ve yüksek limitli bir kredi kartı imkânı sunuyor. Bu fırsat kaçmaz dimi? Hemen kabul ediyorsunuz ve nakit avans çekip diğer kredi kartınızı kapatıyorsunuz. Aslında yeni bir faizin altına giriyorsunuz. Bankaları amacı da bu zaten. Sürekli kredi kartı borçlu müşteri potansiyeli oluşturmak.

 Kredi kartınızı kapatmak isterseniz ne yapabilirsiniz? Bankanıza gidin ve kredi kartınızı kapatmak istediğinizi söyleyin. Büyük ihtimalle bu bankanızın hoşuna gitmeyecektir. Kapatmak istediğinizi duyunca size özel fırsatlar altında yeni borçlar açmayı planlayacaklardır. Para puan yani bonus vereceklerdir. Ya da kredi kartınızın limitini yükseltmeyi teklif edeceklerdir. Unutmayın hiçbir banka müşteri kaybetmek istemez.

Kredi Kartı Kapatma 2022

 Kredi kartı kapatmak ve kredi kartı iptal etmek farklı kavramlardır. Kredi kartınızın kullanımdan tamamen kalkmasını ve kredi kartınızın tüm bilgilerini sildirmenize kredi kartı iptali denir. Kredi kartınızın geçici süre ile işleme durdurursanız bu da kredi kartınızı kapatma işlemi denir.

Kredi kartınızı iptal ettirirken banka tarafından önünüze hesap ücreti, taksitli alış verişleriniz ve tek hesap alış verişleriniz ile ilgili sorunlar çıkartılabilir. Bazı bankalar bu borcu tek seferde isterken bazı bankalar ise taksit imkânı sunmaktadır. Kredi kartınızın borcunu tamamen ödeyemezseniz ilk olarak kredi kartınızı kapattırıp kalan borcunuzu taksit taksit ödeyebilir, borcunuz bittiğinde ise kredi kartınızın iptalini isteyebilirsiniz. Kredi kartınızı telefon bankacılığı aracılığı ile yada şubeye giderek yazılı bir dilekçe ile iptalini isteyebilirsiniz.

  Telefon bankacılığı ile kredi kartınızı iptal ettirmek isteyebilirsiniz. Bankanızı arayıp bu işlemi dile getirdiğinizde bankalar müşteri kaybetmemek açısından size bonus, para puan, limit artırımı veya hesap işletim ücreti almamak gibi fırsatlar sunacaklardır. Ancak siz kararlı bir şekilde kartınızı iptal ettirirseniz 7 gün içerisinde kredi kartınız iptal olacaktır.

  Banka şubesinden kredi kartı iptali için dilekçe doldurduğunuzda bu dilekçenin banka tarafından işleme alınıp alınmadığını sorgulayın. Siz dilekçeyi verdikten sonra banka 7 gün içersinde kartınız iptal etmekle sorumludur. 7 gün içersinde iptal edilmeyen kredi kartları için BBDK ya kesin kanıtlarla birlikte başvurmanız yeterli olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı