Genel

Evlendirme Dairelerine Başvuru Süreci

Evlilik çok olmasa bile bir miktar bürokratik işlemi de beraberinde getiren bir süreç. Bürokratik olarak yapılması gerekenlerin erkenden öğrenilmesi düğün telaşı içerisinde bir şeylerinatlanmamasını sağlar. Çiftlerin nüfusla ilgili, nüfus kayıt örneği belgeleri, hüviyet cüzdanlarının fotokopileri, ikametgah bilgileri gibi bilgiler evlendirme daireleri için istenilen belgeler arasında yer alıyor. Evlendirme daireleri başvurusunda ilk yapılması gereken, bulunulan semtin veya ilçenin nikah memurluğuna gitmektir.

En az 4 ay öncesinden yapılması gereken bu başvuruya çiftler tek tek ve çift olarak gitmelidirler. Yıldırım nikâhlarında ise durum biraz farklıdır. Bu tür nikâhlarda 24 saat öncesinden başvuru kabul edilir. Evlilik sürecinde sağlık raporu ve malların birleştirilmemesi için talep söz konusu ise bu belgelerin de başvuru sürecinde temin edilmesi gerekir. Kadınların kendi soyadlarını kullanmaya devam etmeyi tercih etmesi durumunda bu dilekçenin de doldurulması gerekir.

Evlendirme Dairesi Nereden Bulunur?

Evlendirme dairelerine ilişkin bilgiler internetten arama motorları aracılığı ile de bulabilir, evlenme dairelerine ilişkin bilgiler elde edilebilir. Düğün mevsimi evlendirme dairelerine ilişkin internette yeterli bilgi bulunmadığı için, tüm daireleri daha önce oralarda evlenmiş kişilerin yorumları ile birlikte kataloguna eklemektedir. Şehir şehir, semt semt bütün evlendirme dairelerini ve bu daireler hakkında bilgileri bulabileceğiniz düğün mevsiminde ayrıca bir çiftin ihtiyaç duyabileceği tüm bilgiler de bulunur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı