Genel

Ayişe

Tüm zamanların en çok satan kitapları arasında yer alan bu fantezi roman, Henry Rider Haggard adlı İngiliz yazar tarafından yazılmıştır. Romanda bir profesörün manevi oğlu ile yaptığı Afrika yolculuğu anlatılmaktadır. Ve çıktıkları bu yolculuk sırasında bir kabile ile karşılaşırlar. Kabilenin she diye hitap ettiği ve itaat ettikleri Ayişe adında beyaz bir kraliçe ile de tanışmış olurlar. Olaylar bundan sonraki aşamada oldukça ilginç bir hal alır.

Ayişe sürekli peçe ile dolaşır ve inanılmaz bir güzelliğe sahiptir. Aynı zamanda bu eşsiz güzelliğinin yanı sıra doğaüstü güçlere de sahiptir. Ayişe bu sayede yaşanan olaylar sonucunda yaralanan Leo’yu da iyileştirecektir. Ve bunun ardından Leo Ayişe ile evlenmek ister. Ancak Ayişe daha önce ateşte yıkanıp hayatını uzatmıştır.

Ayişe Kitap Özeti

Bunu profesör ve manevi oğlu Leo da yapmalıdır. Ancak bu ateş banyosu oldukça tehlikeli yollardan geçilerek ulaşılan bir mağaranın içindedir. Ayişe , Leo ve Profesör Holly buraya zor bir şekilde gelirler. Ve Ayişe onlara ateş banyosu yapmanın zor bir şey olmadığını göstermek için ateşe girer. Ancak Ayişe ateşe girdikten kısa bir süre sonra bir anda yaşlanmaya başlar. Ve bir an sonra ölür. Bunun üzerine Leo ve profesör gördükleri karşısında şaşkına dönerler ve İngiltere’ye dönmek zorunda kalırlar. Fantezi bir eser olan bu roman konusu ile oldukça dikkat çekmektedir. Ve edebiyat dünyasında oldukça önemli bir yere sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı